Dewocjonalia – co to takiego

Dewocjonalia to różnego rodzaju przedmioty mające związek z kultem religijnym. Symbolizują przywiązanie wiernych do swojej wiary oraz stanowią główne atrybuty duszpasterzy podczas odprawiania uroczystości religijnych.

Dewocjonalia są nierozerwalnie związane z wydarzeniami o charakterze religijnym, a część z nich jest przyporządkowana do konkretnych uroczystości stanowiąc niezbędny atrybut do ich odprawiania. I tak świece są niezbędne podczas chrztu, pierwszej komunii, uroczystości żałobnych, a jednym z pierwszych prezentów, jakie otrzymuje niemowlę jest medalik wręczany podczas uroczystości religijnej chrztu.

Najbardziej niezbędne dewocjonalia używane przez wiernych podczas ceremonii kościelnych to: medaliki, różańce, święte obrazki, świece, zestawy kolędowe, figury świętych. Więcej dewocjonaliów możesz zobaczyć na stronie o sztuce sakralnej Art Antikus.

Warto pamiętać o tym, że dewocjonalia należy poświęcić. Zakup tych przedmiotów w sklepach, najczęściej przykościelnych, nie czyni z nich przedmiotów świętych, dopiero poświęcenie ich w trakcie uroczystości religijnych podnosi je do rangi dewocjonaliów uświęconych.